Türkiye Norveç Taşımacılık İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Norveç, ortalamanın üstünde yaşam kalitesi ve ekonomik büyüklüğü ile hem ithalat hem de ihracat için oldukça avantajlıdır. Bu durum, Türkiye Norveç taşımacılık ve lojistik taleplerini de doğrudan etkilemektedir.

Türkiye’den Norveç’e İhracat

Gelişmiş ekonomisi ile Norveç, Türkiye’den ihracat yapan firmalar için karlı bir pazar yapısı oluşturmaktadır. Bu durum, 2019 dış ticaret verilerine de yansımaktadır. Verilere göre Türkiye’den Norveç’e 729,17 milyon dolar ihracat yapıldığı görülmektedir. Yüksek ihracat talebi ile Türkiye Norveç arası uluslararası taşımacılık yapmak isteyen firmaların sayısı da artmaktadır.

Norveç’ten Türkiye’ye İthalat

Ham petrol, doğal gaz ve Atlantik somonları ithal etmek için Norveç ilk sırada gelmektedir. Bu ithalat kalemleri çerçevesinde 2019 dış ticaret verilerine bakıldığında Norveç’ten Türkiye’ye 775,89 milyon dolar ithalat yapıldığı görülmektedir. Petrol, doğal gaz ve somon ürünlerinden oluşan ithalat haritası, Norveç lojistik sürecini de etkilemektedir. Lojistik aşaması daha çok karayolu üzerinden gerçekleştiği için bu hassas ürünlerin tehlikeli madde taşımacılığı ve ısı kontrollü taşımacılık prosedürlerine uygun bir şekilde taşınması gerekmektedir.

turkiye-norvec-tasimacilik

Türkiye Norveç Taşımacılık Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye Norveç arasında ürünlerin nakliyesi, uluslararası lojistik prosedürlerine uygun bir şekilde ilerlemektedir. Ancak her ülkenin konumu, sahip olduğu kurallar, geçilecek sınırlar, taşınacak mallar gibi pek çok konu lojistik sürecini etkilemektedir.

Türkiye Norveç taşımacılık sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir: 

  • İki ülke arasında taşımacılık yaparken 3 sınır geçilmektedir. Her sınır için gümrük işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yapılması önemlidir.
  • Ticaret faaliyetine başlamadan önce denetimlerin yapılmış olması ve kısıtlı ürünler için gerekli şartlar sağlanmalıdır.
  • Değişen iklim koşulları göz önüne alınarak taşınacak mallar ve araçlar için kontroller yapılmalıdır.
  • Doğalgaz ve petrol taşımacılığında ürün yanıcı olacağı için tehlikeli madde taşımacılığı planı yapılmalıdır.

Türkiye Norveç Arası Karayolu Taşımacılığı

Türkiye Norveç arası taşımacılık için farklı yollar bulunmaktadır. Havayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ve karayolu taşımacılığı, bu seçenekler arasındadır. Ancak en çok tercih edilen nakliyat türü olarak karşımıza karayolu taşımacılığı çıkmaktadır. Lojistik firmalarının profesyonel uluslararası karayolu taşımacılığı hizmetleri sayesinde mallarınız sorunsuz bir şekilde Türkiye Norveç arasında taşınmaktadır.

Türkiye Norveç arası karayolu taşımacılığı yaparak siz de mallarınızın zamanında doğru yerde olmasını istiyorsanız CAG Logistics uluslararası lojistik hizmetlerimiz için hemen teklif alabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın:

Instagram Sayfamız

Facebook Sayfamız

Linkedin Profilimiz

Youtube Kanalımız

other languages Other Languages