Türkiye Romanya Taşımacılık İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğu Avrupa’nın merkezinde yer alan Romanya, AB’nin en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hızlı ilerleyiş Türkiye Romanya taşımacılık ve lojistik taleplerini de doğrudan etkilemektedir.

Türkiye’den Romanya’ya İhracat

18 bini aşkın sayıda bulunan Türk firması, Türkiye’den Romanya’ya ihracat yapmaktadır. Bu yüksek rakam, Romanya’nın Türkiye için “bölgesel üs” konumuna geldiğinin göstergesidir.2019 dış ticaret verilerine göre Türkiye’den Romanya’ya 4,07 milyar dolarlık ihracat yapılmaktadır.

Romanya’dan Türkiye’ye İthalat

82 milyonluk nüfusu ile Türkiye, dünyanın en kalabalık 17. ülkesidir. Kalabalık ve genç nüfus, Polonya ihracatçıları için oldukça avantajlıdır. Bu durum Polonya’dan Türkiye’ye ithalat verilerini de etkilemektedir. 2019 dış ticaret verilerine bakıldığında Romanya’dan Türkiye’ye 2,77 milyar dolarlık ithalat yapıldığı görülmektedir.

Türkiye Romanya Taşımacılık ve Lojistik

Türkiye Romanya Taşımacılık Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ülkenin olduğu gibi Romanya’nın da ticaret için belirli kriterleri bulunmaktadır. Taşımacılık ve lojistik işlemleri için ülkeler hakkında bu bilgiler, hayati önem taşımaktadır. İşin sorunsuz bir şekilde çözüme ulaşmasının temeli; Romanya lojistik süreci hakkında detaylı bir analiz yapılmasıdır. Bu nedenle Türkiye Romanya taşımacılık yapmak istiyorsanız öncelikle ülkenin dış ticaret detaylarına hakim olmanız, size yarar sağlayacaktır. İşte, Türkiye’den Romanya’ya taşımacılık yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • AB Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye Romanya lojistik süreçlerinizde gümrük vergisinden muaf tutulursunuz.
  • Romanya’da standart Katma Değer Vergisi (KDV) %19’dur. Kurumlar Vergisi oranı %16 iken, Gelir Vergisi oranı ise %10 olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Taşıma işlemi gerçekleştirilecek ürünlerin AB gerekliliklerine göre test edilmesi ve sertifikalandırılması gereklidir. Ayrıca Romanya standartlarını belirleyen ASRO-Romanya Ulusal Standartlar Kurumu tarafından da onay alınmalıdır. 
  • Romanya Türkiye arası taşımacılık sürecinde sınır geçişleri için vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle Romanya lojistik için vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Türkiye Romanya Arası Karayolu Taşımacılığı

İhracat ve ithalat için pazar araştırması, gerekli belgelerin tamamlanması gibi genel adımlardan sonra sıra, taşımacılık adımına gelmektedir. Uluslararası lojistik, doğru ve sistematik bir şekilde ilerletilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle ürünlerin sağlam, doğru ve dakik bir şekilde taşınması için profesyonel destek oldukça önemlidir. Böylelikle hangi taşımacılık türünü seçeceğinizden, ürünlerinizin zamanında doğru yerde olması gibi Türkiye Romanya taşımacılık sürecinin her aşaması adım adım planlanacaktır.

Uluslararası lojistik süreçlerinizde CAG Logistics olarak güvenilir, ekonomik ve dakik uluslararası karayolu taşımacılığı hizmetlerimizle her zaman yanınızdayız. Siz de Romanya lojistik işlemlerini güvenilir bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Türkiye Romanya arası karayolu taşımacılığı işlemleriniz için hemen teklif alabilirsiniz. Böylelikle hızla işinizi Romanya’ya taşıyabilirsiniz.

CAG Logistics’i sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

other languages Other Languages