Lojistik Çeşitleri Nelerdir?

Tedarik Lojistiği

İşletmenin en temel özelliklerinden biri tedarik lojistiği olmaktadır. Tedarik süreci, üretim ve perakende bölümüne kadar uzanan aşamadır. Ham madde ve yarı mamülün tedariği de bu kısımda gerçekleşmektedir. Tedarik lojistiği sayesinde ön görülemeyen kriz ortamlarında stokların durumuna bakılarak paydaşlara bilgi verilmektedir. Bu bağlamda üretim maliyetleri düşer, müşteri memnuniyeti ön plana çıkarılır. İş akışı olarak bakıldığında ise önceden planlanan işlemlerin tedarik kısmı sonuçlandıktan sonra yapılması kurum için ön görü de sağlamaktadır. Bu lojistik aracılığıyla montaj üretim bandında karşılıklı bir etkileşim gerçekleşmektedir. Envanter seviyelerinin indirilmesi de tedarik lojistiğinin amaçları arasında yer almaktadır. Tüm girdilerin müşteri memnuniyeti için kullanılması gerekir. Tedarik lojistiğinin iyi bir şekilde yönetilmesi için de tedarik zinciri yönetiminin de hesaba katılması sağlanmalıdır.

Üretim, stok yönetimi, ürün temini, dağıtım, satış tüm bu süreçler yine lojistiğin başlangıç aşamasını oluşturan tedarik lojistiğinde gerçekleşmektedir. Gelen siparişin tanımlanması, teslim edileceği ve yönetim planının oluşturulması tedarik lojistiği için önemlidir. Depo ve stok yönetiminin de belirli bir düzen içerisinde yapılması lojistik süreçlerinin uygulanmasını kolaylaştırmaktadır.

Piyasalardaki fiyat değişkenleri, tedarikçilerle doğru iletişimin kurulması, ürün fiyatlarının belirli oranlara göre belirlenmesi, güvenilir bir tedarik lojistiğini aktarmaktadır. Kapasite, verimlilik, ürünün tanımlanması, üretimin tek bir kolda yapılması, müşteri ilişkileri, satın alma sürecinden sonra takip sistemi vb. özellikler lojistik şirketlerinin tedarik süreçlerinde yapması gerekenler arasında yer almaktadır.

Üretim Lojistiği

Üretim lojistiği, malzeme ve bilgi akışını sağlanması, malzemenin taşınması ve üretim aşamasındaki dönem ve üretilen ürünün teslimatını kapsamaktadır. Üretilen bir malın ulaşılması gereken yerlere belirli taşıma şartları dahilinde taşınmasını ifade eder. Stoklanma ve sevkiyat işlemlerinin yapıldığı bu lojistik çeşidi de diğer lojistik alanları gibi belirli bir plan dahilinde gerçekleşir. Plana uygun olarak gerçekleştirilen lojistik işlemlerinde ürünün yönetimi sağlanır. Envanter maliyetleri düşürülür. Bu açıdan bakıldığında verimlilik artırılarak lojistik şirketi için de faydalar sağlanmaktadır. Üretim lojistiği ile beraber yeni ürünlerin piyasada yer alması olanaklı hale gelir. Müşterinin üretim anlamında beklentilerini karşılamak da lojistiğin diğer bir amacıdır.

Depolama tesislerinin kontrol edilerek çıktı sunduğu lojistik sektöründe, üretim lojistiği olarak öne çıkabilmek gerekmektedir. Güvenilir ve hızlı şekilde ürünün başlangıçtan son aşamaya kadar doğrudan ulaştırılması lojistiğin en önemli amaçlarından biri olmaktadır. Alanında uzman kişilerle çalışmanın sonucunda nakliye, depo hizmetleri ve sigorta işlemleri de yapılabilmektedir. Ürünün depolarda saklanma koşullarını analiz edebilmek için ürünün bilgisi kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır.

Tedarik zinciri optimasyonları ile beraber çözüm odaklı çalışan firmalar paketleme sürecinin kontrol edilmesine kadarki olan süreci dikkatli bir şekilde takip etmektedir. Bu anlamda bilinen ve güvenilir bir lojistik firmasıyla çalışmak önem teşkil etmektedir. Endüstriyel ürün yelpazesi ve birçok alanda üretilen ürün ve hizmetler lojistik şirketlerinin üretim lojistiği alt başlığında bulunarak tedarik zinciri, ürünün en kısa yoldan ve doğru şekilde teslimi için çaba sarf eder.

Dağıtım Lojistiği

Lojistik için gün geçtikçe artan teknolojiler sayesinde iletişim kolaylıkla yapılabilmektedir. E-ticaret olarak da adlandırılan bu yöntemde lojistik firmaları kendi swot analizlerini gerçekleştirerek hedef kitleye ulaşma ve iş akışını devam ettirmeyi amaçlamaktadır. Lojistiğin diğer bir alt başlığında bulunan lojistik çeşidi de dağıtım lojistiği olmaktadır. Müşteri profili açısından değerlendirildiğinde müşteriler teknolojinin de yardımıyla ürünü hemen teslim almak istemektedirler. Dağıtım bölümü bu anlamda etkili iş becerilerini kullanarak müşterilerin isteklerini karşılamaya çalışmaktadır. Bazı müşteriler gün içerisinde sevkiyat işlemlerinin gerçekleşmesini beklemektedir. Bu bağlamda hızlı olmak lojistik firmaları için önem teşkil eder. Fakat hızlı yapılması gereken bu lojistik işlemlerinde doğru ürünü doğru kişilere hatasız ulaştırmak da önemlidir. Bazı müşterilerin beklediği hediye paketleri, isimlerin yazdırılması gibi işlemler için de verilerin saklanabiliyor olması ve devamlılığı önemlidir.

Sadık bir müşteri portfolyosu yaratabilmek için dağıtılacak ürünlerin gönderilirken de takip edilmesi gerekir. Çünkü bir ürünü dağıtıma verdiğinizde o ürün eğer doğru bir iletişim süreciyle ulaştırıldığında sadık müşteri de lojistik firmasının bünyesine kazandırılmış olmaktadır. Dağıtıma çıkacak ürünün hangi kategoride yer alıyor oluşu, dağıtımın hangi araçlar aracılığıyla yapılacak olmasının planlanması dağıtım biriminde çalışan kişilerin görevleri arasındadır. Üretimin gerçekleştiği ve ürünün en son aşaması olarak ifade edilen dağıtımın siparişlerin kontrol ve düzenlemesi ile tamamlanması gerekmektedir. Stok adreslerinin atanması ile hizmet seviyesi artar ve işgücü potansiyeli de verimli kullanılmış olur.

Geri Dönüş (Ters Lojistik)

Geri dönüş lojistiğinde ürünün başlangıç aşamasından başlayarak teslimata kadarki olan süreçlerden sonra yaşanan geri dönüşler olmaktadır. Bu geri dönüşler, teslimatın yanlış adrese yapılması, kalite kontrol aşamasında sıkıntıların yaşanmış olması, tamir amaçlı, garanti dahilinde yapılan geri dönüşler, paketleme ve palet ile ilgili alanlarda oluşan dönüşler gibi birçok geri dönütler alınmaktadır. Bu aşamada lojistik şirketinin ürün teslimatı ile ilgili planladığı işlemleri doğru bir şekilde uygulaması gerekmektedir. Müşterinin memnun kalmadığı bir işlemi titizlikle araştırarak en kısa sürede çözülmesi için çalışılmalıdır. Yapılan bu dönüşler sadece müşteri odaklı olmamaktadır. Üretici firmanın geri dönüşleri, dağıtıcı dönüşleri gibi birçok alanda geri dönüşümler alınmaktadır. Bu geri dönüşler olumsuz olarak değerlendirilmeyerek yapılması gereken operasyonel işlemler kayıt altına alınarak daha az hatalı ve duyarlı bir şekilde cevaplanmalıdır. Tersine lojistik aşamaları şu şekilde değerlendirilebilir:

Kabul edilme süreci: Ürünün alınması alanını kapsar. Geri alım: Ürünün beklentisi olan müşteriden alınmasıdır. Gözden geçirme: Firmanın alacağı ürünü değerlendirdiği aşamadır. Yenileme: Firma dönen ürünü ne yapacağına karar verir. Nakil: Ürün tedarik zincirinden taşınır.

Tersine lojistik çevresel atıklar açısından ve ekonomik bağlamda da yarar sağlamaktadır. Şöyle ki ürünlerin yeniden kullanılabilecek şekilde işleniyor olması atık kağıt, şişe gibi ürünlerin işlenmesi ile çevresel düzeydeki kaygılar da yok edilmeye başlamıştır. Geri dönen üründen yeniden bir üretim gerçekleştirmek de maddi açıdan avantajlar sağlamaktadır.

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Uluslararası Lojistik Nedir?

Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın;Yazar:
1952 yılında temelleri atılan, Soycan Şirketler Grubu’nun tedarik zinciri ve lojistik yönetimi alanında faaliyet gösteren üyesi CAG Logistics, “Zamanında, doğru yerde!” mottosuyla faaliyete başladığı ilk günden bu yana uluslararası taşımacılık sektörünün lideri olma vasfıyla çalışmalarını yürütmektedir.

Bir cevap yazın

Other Languages